top of page

W konwersatorium wzięli udział dr hab. Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku. Joanna Podgórska, Dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Paweł Bochniarz – Dyrektor ds. Marketingu, Komunikacji i Rozwoju Biznesu PwC Polska. Uczestnikami Konwersatorium było 20 wybitnych ekspertów, naukowców i menedżerów innowacyjnych firm, którzy zostali zaproszeni do pracy w Zespole ds. Projektu Talenty XXI wieku. Spotkanie poprowadzili inicjatorzy i koordynatorzy projektu dr Jolanta Koszelew – dyrektor BPN-T i Adam Walicki – prezes Resursy Podlaskiej. Przedstawili  zebranym ideę projektu, jego cele i koncepcję merytoryczno – organizacyjną. Głównymi tematami wystąpień były zagadnienia związane z tworzeniem w miastach systemowych rozwiązań sprzyjających rozwojowi talentów i kapitału intelektualnego z wykorzystaniem nowych innowacyjnych metod współpracy międzysektorowej a zwłaszcza relacji uczelnie – innowacyjne przedsiębiorstwa. Podczas konwersatorium zaprezentowana została nowa koncepcja działań Białostockiego Parku Naukowo - Technologicznego jako ośrodka koordynującego współpracę między przedsiębiorstwami, uczelniami i instytucjami rynku pracy.

Wyjątkowość „Projektu Talenty XXI wieku” opiera się na opracowaniu idei i wykształceniu metod identyfikowania i wspierania osób utalentowanych na wszystkich poziomach kształcenia oraz na systemowym wsparciu nauczycieli i wykładowców oraz kadry menedżerskiej w sferze implementacji do pracy innowatorów i wynalazców. Wszystkie działania diagnostyczne badawcze, które będą towarzyszyły poszczególnym zadaniom mają w efekcie tworzyć praktyczne, efektywne rozwiązania dla oświaty, dla uczelni i innowacyjnych firm.

Trwałymi rezultatami projektu ma być zmniejszenie exodusu z Białegostoku utalentowanych osób poprzez podniesienie jakości kształcenia w mieście, zmianę postaw przedsiębiorców wobec osób o wybitnych uzdolnieniach oraz doskonalenie wizerunku miasta Białegostoku jako ośrodka innowacyjnej gospodarki. Zakładana jest też współpraca z innymi parkami technologicznymi w Polsce oraz umiędzynarodowienie projektu, którego celem jest pozyskiwanie modelowych rozwiązań i dobrych praktyk z krajów Unii Europejskiej.

Realizacja głównych zadań przewidziana jest w latach 2014-2020. Szczegółowy program działań w ramach „Projektu Talenty XXI wieku” zostanie wypracowany w 2013 roku poprzez realizację prac diagnostyczno - badawczych, działań pilotażowych oraz seminaria i konwersatoria. Do współpracy w realizacji zostaną zaproszone: resorty edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego, pracy i polityki społecznej oraz inne instytucje centralne.

Konwersatorium Projektu Talenty XXI wieku rozpoczyna potrzebną dyskusję o niezbędnych zmianach w modelu dotychczasowej współpracy między parkami technologicznymi, przedsiębiorstwami a sferą oświaty i nauki. Nowoczesne spojrzenie na kapitał intelektualny i możliwości rozwoju zawodowego uzdolnionych pracowników jest tu imperatywem rozwojowym miasta Białystok i województwa podlaskiego.

Ruszył Projekt Talenty XXI wieku

W Pałacyku Gościnnym, 15 maja 2013 r., odbyło się „Konwersatorium Talenty XXI wieku”. Konwersatorium zostało zorganizowane w ramach przygotowywanego przez Białostocki Park Naukowo - Technologiczny projektu „Talenty XXI wieku”, który ma na celu wzmocnienie kapitału intelektualnego Białegostoku poprzez realizację systemowych działań sprzyjających rozwojowi osób utalentowanych - uczniów, studentów, absolwentów i pracowników nauki.

 

 

Ten unikatowy w skali kraju projekt ma na celu wzmocnienie potencjału białostockich przedsiębiorstw poprzez zatrudnienie wybitnych osób lub stworzenie warunków do rozwoju ich zdolności w warunkach samozatrudnienia. Długofalowym celem projektu jest wzrost inwestycji zewnętrznych w Białymstoku oraz rozwój innowacyjnych firm, dla których kluczowym czynnikiem rozwoju jest dostęp do kadr o najwyższych kompetencjach.

 

16.05.2013

bottom of page